Štátny geologický ústav Dionýza Štúra v Bratislave (ďalej ako ŠGÚDŠ), ako rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, rieši v období 09/2022-12/2023 geologickú úlohu „Zabezpečenie monitorovania environmentálnych záťaží Slovenska – 3. časť“. Úloha je riešená v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia (kód výzvy OPKZP-PO1-SC142-2015-4, zverejnenej 11.9.2015 v znení usmernenia č. 5 zo dňa 5.11.2020), prioritná os 1: „Udržateľné využívanie prírodných zdrojov prostredníctvom rozvoja environmentálnej infraštruktúry“, špecifický cieľ: 1.4.2 „Zabezpečenie sanácie environmentálnych záťaží v mestskom prostredí, ako aj v opustených priemyselných lokalitách (vrátane oblastí, ktoré prechádzajú zmenou)“.
Geologická úloha napĺňa programové ciele vlády Slovenskej republiky, ktoré sú definované v dokumente Štátny program sanácie environmentálnych záťaží 2022-2027 a nadväzuje na výsledky úloh MŽP SR, ktoré boli na Slovensku riešené v rokoch 2006-2010, 2012-2015 a 2016-2022 v rámci Operačného programu Životné prostredie a Operačného programu Kvalita životného prostredia.
Hlavným cieľom geologickej úlohy je zabezpečenie monitorovania vybraných environmentálnych záťaží na území mesta Bratislava a návrh doplnenia monitorovacej siete environmentálnych záťaží (EZ) na území mesta Bratislava, s dôrazom na kontakt s chránenou vodohospodárskou oblasťou (CHVO) Žitný ostrov.
Geologické práce v rámci tejto úlohy budú zamerané na objektívne poznanie vybraných charakteristík životného prostredia a na hodnotenie ich zmien v sledovanom priestore a čase.
V rámci riešenia geologickej úlohy budú realizované terénne merania a odbery pevných materiálov (riečnych sedimentov), podzemných a povrchových vôd na analytické spracovanie. Geologické práce budú realizované v súlade s ustanoveniami Zákona č. 569/2007 Z. z. o geologických prácach (geologický zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej aj ako „Zákon o geologických prácach“), ako aj Vyhlášky MŽP SR č. 51/ 2008 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o geologických prácach v znení neskorších predpisov (ďalej aj ako „Vyhláška MŽP SR o geologických prácach“).
Technické práce budú zamerané na vzorkovacie a laboratórne práce vykonávané v rámci účelového monitorovania podzemných vôd, povrchových vôd a sedimentov vo vzťahu k vybraným environmentálnym záťažiam (obr. 1 a tab. 1).
Uvedené činnosti sú v súlade so štandardnými postupmi uplatňovanými v krajinách EÚ a v súlade s Rámcovou smernicou o vodách, ktoré predstavujú základný rámec pre realizáciu predkladaného projektu geologickej úlohy.
Dôvodom pre riešenie geologickej úlohy je komplexné spracovanie ukazovateľov kvality podzemnej vody v smere prúdenia z hlavného mesta smerom na CHVO Žitný ostrov.
Pre dosiahnutie vyššie uvedeného boli stanovené špecifické ciele:
- definovanie plošného a priestorového rozsahu a miery znečistenia v podzemných vodách,
- identifikácia a charakteristika všetkých znečisťujúcich látok vrátane ich kvantitatívnych a kvalitatívnych parametrov v podzemných vodách,
- zhodnotenie spôsobu šírenia znečistenia a vývoja znečistenia podzemných vôd,
- návrh na doplnenie a dobudovanie monitorovacej siete podzemných vôd vo vzťahu k identifikovaným a pravdepodobným environmentálnym záťažiam.
- vypracovanie záverečnej správy z monitorovania geologických faktorov životného prostredia.
Cieľ geologickej úlohy bude dosiahnutý realizáciou rôznych druhov geologických prác, predovšetkým:
- prípravné práce a návrh monitorovania,
- odbery vzoriek, terénne merania a laboratórne práce,
- aktualizácia programov monitorovania,
- vyhodnotenie výsledkov monitorovania.