Dobrý deň,
knihu Uhranutí výšinami síce nemám k dispozícii, takže nemám celkom prehľad o tom aké argumenty Svensen pre toto tvrdenie použil, ale článok Spernerovej a kol. (2002) poznám a neviem o tom, že by v ňom niečo o tom, že Tatry nie sú Karpaty tvrdili. Tatry sú momentálne topograficky najvyššia časť Západných Karpát môžu sa tu preto prejavovať geomorfologické procesy, ktoré inde nevidíme, resp. inde ch nevidíme tak zreteľne ako práve v Tatrách. Pre informácie o geomorfológii Tatier odporúčam prácu Lukniša (1973).
Tatry sa geologicky nijak neodlišujú od zvyšku Západných Karpát. Materiálovo sú totožné – vyskytujú sa tu rovnaké horniny a tektonické jednotky. Obklopujú ich celky, ktorých príslušnosť k oblúku Karpát nie je nijak spochybňovaná. Predstavujú modelové jadrové pohorie. Tatry sa vyzdvihli „relatívne nedávno“ (z pohľadu geológie), čo je dokumentované aj údajmi fission track datovania apatitu, ktoré potvrdzuje výraznú etapu výzdvihu v období pred 9 – 12 miliónmi rokov a trvajúcu až dodnes (Králiková et al., 2014). Podobne starý, avšak menej výrazný výzdvih je však zaznamenaný aj v ďalších pohoriach ako sú Malá Fatra alebo sever Považského Inovca (napr. Danišík et al., 2004).
Istou zvláštnosťou je pozícia Tatier vzhľadom na tzv. karpatské tiažové minimum (napr. Šefara a Bielik, 2009), teda oblasť zhrubnutej kôry, ktorá sa však nachádza skôr severozápadne od Tatier. Zaujímavosťou je práve to, že toto minimum by sa „podľa učebníc“ malo nachádzať v oblasti, ktorá je najviac vyzdvihnutá, ale jeho centrum je približne v oblasti Dolného Kubína. Vysvetlenie tohto nesúladu patrí medzi stále otvorené otázky geológie a geofyziky, ktoré je ešte nutné zodpovedať. Príslušnosť ku Karpatom je však jasná a nepochybná, a to už pomerne dlhú dobu.
Použitá literatúra
Danišík, M., Dunkl, I., Putiš, M., Frisch, W. a Kráľ, J., 2004: Tertiary burial and exhumation hitsory of basement highs along the NW margin of the Pannonian Basin – an apatite fission track study. Austrian Journal of Earth Sciences, 95-96, s. 60-70.
Králiková, S., Vojtko, R., Sliva, Ľ., Minár, J., Fugenschuh, B., Kováč, M. a Hók, J., 2014: Cretaceous-Quaternary tectonic evolution of the Tatra Mts (Western Carpathians): constraints from structural,
sedimentary, geomorphological, and fission track data. Geologica Carpathica, 64, 4, s. 307 – 326
Lukniš, M., 1973: Reliéf Vysokých Tatier a ich predpolia. SAV, Bratislava, 376 s.
Sperner, B., Ratschbacher, L. a Nemčok, M., 2002: Interplay between subduction retreat and lateral
extrusion: Tectonics of the Western Carpathians. Tectonics, 21, 6, s. 1 – 24
Šefara, J. a Bielik, M., 2008: Geofyzikálny obraz Západných Karpát a ich okolia. Geologická interpretácia geofyzikálnych meraní regionálneho a hlbinného charakteru. Univerzita Komenského v Bratislave, Bratislava, 171 s.