Oddelenie špeciálnych laboratórií

História oddelenia:

Po II. svetovej vojne sa izotopové metódy, vďaka prudkému vývoju technológií, začali vo svetovej geológii uplatňovať v čoraz širšom rozsahu. Začalo sa tiež chápať, že kľúčom k dôkladnému poznaniu geologických procesov nie je len možnosť datovania hornín na základe rádioaktívneho rozpadu prvkov, ale aj štúdium pomerov rôznych stabilných izotopov v rozličných typoch geologických vzoriek. Stav vtedajších technológií (nároky na technické vybavenie, príprava vzoriek na izotopové merania a i.) veľmi obmedzoval rozšírenie týchto techník ako bežnej analytickej metódy. Preto laboratórií, ktorých činnosť sa sústreďovala na izotopové analýzy a ich interpretáciu, v tom čase nebolo veľa.
Ing. Dr. Ján Kantor, CSc., mimoriadne erudovaný geochemik a geológ, pochopil obrovské možnosti, ktoré ponúkajú izotopové metódy v geológii. Začiatkom 50-tych rokov začal systémovo meniť zameranie geochemického oddelenia na GÚDŠ na izotopové výskumy a datovanie hornín. V tom čase tak vzniklo jediné pracovisko tohto druhu v bývalom Československu, ale aj jedno z mála v tej časti Európy, ktorú vtedajší politicky rozdelený svet nazýval východnou. Preto Ing. Dr. Jána Kantora, CSc. považujeme za priekopníka a zakladateľa izotopových a geochronologických výskumov na Slovensku. Ťažiskovým zameraním oddelenia bolo určovanie veku hornín a minerálov K-Ar metódou a výskumy distribúcie stabilných izotopov v rôznych typoch geologických vzoriek.

Ing. Dr. Ján Kantor, CSc. v kruhu svojich spolupracovníkov
koncom sedemdesiatych rokov

Súčasný stav

Oddelenie izotopovej geológie (traja pracovníci) v súčasnosti zabezpečuje spektrum izotopových analýz potrebných pri riešení úloh ŠGÚDŠ a na objednávky pre iné organizácie

a)  Analytické zariadenia.

Základným analytickým zariadením na oddelení izotopovej geológie je:
– hmotnostný spektrometer MAT-250 používaný na meranie izotopového zloženia H, C, O a S v rôznych typoch geologických vzoriek.

b)  Preparačné techniky

Hmotnostný spektrometer uvedený v predchádzajúcom bode umožňuje merania izotopového zloženia rôznych stabilných prvkov. Príprava vzoriek na merania je iná pre každý prvok i druh vzorky. V súčasnosti sa štandardne používajú tieto preparačné postupy:
– chemická príprava karbonátov na meranie izotopového zloženia C, O a Sr,
– chemická príprava sulfidov a sulfátov na meranie izotopového zloženia S,
– príprava vzoriek vôd na meranie izotopového zloženia H, O a Sr,
– separácia uhličitanov a meranie izotopového pomeru C z vôd (DIC),
– príprava kremeňa na meranie izotopového zloženia O,
– chemická príprava vzoriek na Rb/Sr datovania a na analýzu izotopového zloženia Sr, Nd a Pb.

Izotopové zloženie H, O, C a S z karbonátov, sírnikov a vôd sa meria na hmotnostnom spektrometri Finnigan MAT – 250.

Mgr. P. Čech pri izotopovej analýze 18O/16O na hmotnostnom spektrometri Finnigan MAT – 250

Oddelenie izotopovej geológie má fungujúce laboratórium aj na prípravu vzoriek pre izotopové analýzy Sr, Nd a Pb z geologických vzoriek, v ktorom sa chemickými metódami separujú jednotlivé prvky pred samotnou izotopovou analýzou, a ktorá je zabezpečovaná externe na inom type hmotnostného spektrometra.

Separačné kolóny na chemickú separáciu Sr a Nd z geologických vzoriek

Separačné kolóny na chemickú separáciu Pb z geologických vzoriek