ÚVOD
Štátny geologický ústav Dionýza Štúra v Bratislava (ďalej ako ŠGÚDŠ), ako rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, rieši v období X/2021 – XII/2023 geologickú úlohu „Geologický prieskum vybraných pravdepodobných environmentálnych záťaží 3 – ŠGÚDŠ“ (v skratke GPPEZ3). Projekt je riešený v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia – prioritná os 1: Udržateľné využívanie prírodných zdrojov prostredníctvom rozvoja environmentálnych infraštruktúry, špecifický cieľ 1.4.2: Zabezpečenie sanácie environmentálnych záťaží v mestskom prostredí, ako aj v opustených priemyselných lokalitách (vrátane oblastí, ktoré prechádzajú zmenou) (kód výzvy PKZP-PO1-SC142-2015-3, usmernenie č. 4 zo dňa 18.10.2021).
Projekt je tiež vypracovaný v súlade so strategickým plánovacím dokumentom pre systematický prieskum a odstraňovanie environmentálnych záťaží s názvom „Štátny program sanácie environmentálnych záťaží SR (2016 – 2021)“. V uvedenom dokumente sú environmentálne záťaže Trnavského a Trenčianskeho kraja s názvami „SE (2004) / Senica – areál bývalého SH Senica“; „PN (012) /Prašník – bývalá obaľovačka“ a „IL (008) / Ilava – SAD“ evidované v časti „7.1.1 Najrizikovejšie lokality z hľadiska potreby realizácie prieskumu pravdepodobných environmentálnych záťaží a potreby vypracovania rizikovej analýzy“.
Ďalšie informácie o konkrétnych lokalitách EZ je možné získať na stránke SAŽP, ktorá prevádzkuje informačný systém o EZ (http://envirozataze.enviroportal.sk/Informacny-system). Výsledky podrobného geologického prieskumu na jednotlivých lokalitách budú podkladom pre ich nasledujúce procesné riešenie, ktorého výsledkom pri potvrdení znečisteného územia, by mala byť sanácia znečisteného prostredia a minimalizácia negatívnych vplyvov environmentálnych záťaží na zdravie človeka a životné prostredie.
CIEĽ GEOLOGICKEJ ÚLOHY
Cieľom geologickej úlohy, v nadväznosti na výsledky predchádzajúcich prác, je realizácia podrobného geologického prieskumu pravdepodobných environmentálnych záťaží na vybraných 3 lokalitách, ktoré na základe predbežného hodnotenia rizika predstavujú riziko pre ľudské zdravie a životné prostredie v jednotlivých krajoch Slovenskej republiky.
Ciele geologickej úlohy sú definované nasledovne:
- identifikácia, overenie a potvrdenie prítomnosti pravdepodobnej environmentálnej záťaže v skúmanom území,
- komplexný prieskum stavu podzemnej vody, pôdy a horninového prostredia v oblasti výskytu environmentálnej záťaže v rozsahu geofyzikálnych, geochemických, technických, meračských laboratórnych a iných geologických prác;
- preskúmanie plošného a priestorového rozsahu a miery znečistenia;
- identifikácia zdrojov a ohnísk znečistenia;
- identifikácia a charakteristika všetkých znečisťujúcich látok vrátane ich kvantitatívnych a kvalitatívnych parametrov;
- zhodnotenie spôsobu šírenia znečistenia a vývoja znečistenia;
- zhodnotenie rizika vyplývajúceho z environmentálnej záťaže na ľudské zdravie a životné prostredie;
- vybudovanie respektíve aktualizácia monitorovacej siete podzemných vôd na lokalite skúmanej environmentálnej záťaže;
- vypracovanie záverečnej správy z geologického prieskumu životného prostredia v etape podrobného prieskum pre každú lokalitu samostatne;
- vypracovanie analýzy rizika znečisteného územia pre každú lokalitu samostatne;
- vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti sanácie (pre každú lokalitu samostatne), ktorá bude obsahovať variantné riešenia pre sanáciu environmentálnej záťaže, cieľom ktorej je environmentálne a ekonomické posúdenie sanácie, porovnanie alternatívnych metód sanácie a výber optimálnej sanačnej metódy alebo výber kombinácie sanačných metód.