Spojene loga PROGRAM SLOVENSKO 2

ÚVOD

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra v Bratislave, (ďalej ako ŠGÚDŠ), ako rezortná organizácia Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky rieši v období II/2024 – XII/2026 geologickú úlohu „Geologický prieskum environmentálnych záťaží Giraltovce, Stará Ľubovňa, Zubrohlava“. vypracovanú ako podklad k žiadosti Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra o nenávratný finančný príspevok (NFP) z Kohézneho fondu v rámci Programu   Slovensko (2021 – 2027), kód výzvy PSK-MZP-012-2024-DV-KF, zverejnenej 11.03.2024, Priorita 2P2 Životné prostredie, špecifický cieľ RSO2.7 Posilnenie ochrany a zachovania prírody, biodiverzity a zelenej infraštruktúry, a to aj v mestských oblastiach, a zníženie všetkých foriem znečistenia (KF).

Projekt je vypracovaný v súlade so strategickým plánovacím dokumentom pre systematický prieskum a odstraňovanie environmentálnych záťaží s názvom „Štátny program sanácie environmentálnych záťaží (2022-2027)“, kde  sú lokality prieskumu zaradené v časti „5.1.2 Najrizikovejšie lokality z hľadiska potreby realizácie monitorovania environmentálnych záťaží – vyhodnotenie“ a v časti 7.1.2 „Najrizikovejšie lokality z hľadiska potreby realizácie sanácie environmentálnych záťaží“ a v súlade so zákonom č. 569/2007 Z.z. o geologických prácach (geologický zákon) v znení neskorších predpisov a vyhlášky MŽP SR č. 51/2008 Z. z., ktorou sa vykonáva geologický zákon, v znení neskorších predpisov.

Výsledky podrobného geologického prieskumu na jednotlivých lokalitách sú nevyhnutým podkladom pre ich nasledujúce procesné riešenie, ktorého výsledkom pri potvrdení znečisteného územia, by mala byť sanácia znečisteného prostredia. V konečnom dôsledku je jej cieľom minimalizovať negatívne vplyvy environmentálnych záťaží na zdravie človeka a životné prostredie.

Ďalšie informácie o konkrétnych lokalitách EZ je možné získať na stránke SAŽP, ktorá prevádzkuje informačný systém o EZ (http://envirozataze.enviroportal.sk/Informacny-system). Výsledky podrobného geologického prieskumu budú podkladom pre ich nasledujúce procesné riešenie, ktorého výsledkom pri potvrdení znečisteného územia, by mala byť sanácia znečisteného prostredia a minimalizácia negatívnych vplyvov environmentálnych záťaží na zdravie človeka a životné prostredie.

cieľ geologickej úlohy

Cieľom geologickej úlohy, v nadväznosti na výsledky predchádzajúcich prác, je realizácia podrobného geologického prieskumu environmentálnych záťaží na vybraných 3 lokalitách, ktoré na základe predbežného hodnotenia rizika predstavujú riziko pre ľudské zdravie a životné prostredie v jednotlivých krajoch Slovenskej republiky.

Ciele geologickej úlohy sú definované nasledovne:

  • komplexný prieskum stavu podzemnej vody, pôdy a horninového prostredia v oblasti výskytu potvrdenej environmentálnej záťaže využívajúci geofyzikálne, geochemické, technické, meračské, laboratórne a iné geologické práce,
  • preskúmanie plošného a priestorového rozsahu a miery znečistenia,
  • identifikácia zdrojov a ohnísk znečistenia,
  • identifikácia a charakteristika všetkých znečisťujúcich látok vrátane ich kvantitatívnych a kvalitatívnych parametrov,
  • zhodnotenie spôsobu šírenia prípadného znečistenia a vývoja znečistenia,
  • v prípade zistenia závažného znečistenia zhodnotenie rizika vyplývajúceho z existencie environmentálnej záťaže na ľudské zdravie a životné prostredie,
  • vybudovanie monitorovacej siete podzemných vôd na lokalite skúmanej potvrdenej environmentálnej záťaže,
  • vypracovanie záverečnej správy z geologického prieskumu životného prostredia,
  • v prípade zistenia závažného znečistenia vypracovanie analýzy rizika znečisteného územia a vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti sanácie, ktorá bude obsahovať variantné riešenia pre sanáciu environmentálnej záťaže, definovanie obmedzení a neistôt a ekonomické zhodnotenie navrhovaných riešení.

Vybranými lokalitami v rámci uvedenej geologickej úlohy sú:

Vysvetlivky: PČ – poradové číslo lokality; IS EZ – identifikátor v registri environmentálnych záťaží (https://envirozataze.enviroportal.sk/)

Ciele predkladaného projektu sú nastavené tak, aby získané údaje prispeli k čiastočnému naplneniu cieľov ŠPS EZ a tým aj k udržateľnosti projektu. Výsledky navrhovaných prieskumných prác majú za úlohu spresniť informácie o aktuálnom stave znečistenia na vybraných lokalitách, ktoré sú v súčasnosti zaradené v rámci Informačného systému environmentálnych záťaží (IS EZ) v zozname potvrdených záťaží (registri B) prípadne rekultivovaných záťaží (register C). Na základe získaných výsledkov bude možné s dostatočnou pravdepodobnosťou potvrdiť/vyvrátiť prítomnosť environmentálnej záťaže a danú lokalitu v prípade absencie znečistenia buď vyradiť z IS EZ a v prípade potvrdenia závažného znečistenia navrhnúť na sanáciu. Stanovený cieľ bude dosiahnutý predovšetkým realizáciou prípravných prác, odbermi vzoriek, terénnymi meraniami a laboratórnymi prácami; priebežným vyhodnocovaním a záverečným vyhodnotením výsledkov prieskumných prác. Geologický prieskum životného prostredia v podrobnej etape bude realizovaný na troch vybraných lokalitách, sumárna plocha skúmaných území bude cca 22 ha. Výsledky navrhovaných prác významne prispejú k plneniu povinností a opatrení vyplývajúcich zo smerníc Európskej únie a k dosiahnutiu dobrého stavu vôd na Slovensku. V rámci udržateľnosti projektu bude dôraz kladený na aktualizáciu registra IS EZ, ktorý bude slúžiť ako podklad na vypracovanie nového návrhu dokumentu Štátneho programu sanácie pre nasledujúce obdobie. Nezanedbateľnou úlohou bude tiež zlepšenie informovanosti verejnosti, resp. podnikateľských subjektov o rizikách vyplývajúcich z prítomnosti environmentálnych záťaží.

Výsledky prieskumných prác v priebehu riešenia projektu aj po jeho ukončení poskytnú informácie o kvalite zemín a horninového prostredia, podzemných a povrchových vôd vrátane sedimentov v oblastiach vybraných environmentálnych záťaží pre potreby MŽP SR, orgánov štátnej vodnej správy a iné inštitúcie. Hlavným výstupom projektu bude záverečná správa geologickej úlohy a v prípade identifikácie znečistenia aj analýza rizika znečisteného územia vypracovaná v súlade s platnou legislatívou a štúdia uskutočniteľnosti sanácie, ktoré budú k dispozícii odbornej aj laickej verejnosti v ďalšom období. Informácie z realizovaných prieskumných prác  budú prispievať k plneniu koncepcie trvalo udržateľného využívania životného prostredia a jeho ochrany, ktoré sú súčasťou predpisov EÚ a aj národnej legislatívy.

situacna_mapa_NATURA

Obrázok 1 Mapa environmentálnych záťaží navrhovaných na podrobný prieskum

postup riešenia geologickej úlohy

Postup riešenia geologickej úlohe je v súlade s relevantnými právnymi predpismi SR a EÚ. Geologické práce budú realizované v súlade so zákonom č. 569/2007 Z. z. o geologických prácach (geologický zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej aj ako „Zákon o geologických prácach) a vyhlášky MŽP SR č. 51/2008 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o geologických prácach v znení neskorších predpisov. Pre splnenie všetkých cieľov geologickej úlohy je potrebné realizovať súbor prác, ktoré spadajú pod geologický prieskum životného prostredia v etape podrobného prieskumu. Spôsob riešenia a rozsah projektovaných geologických prác je v projekte navrhnutý pre každú lokalitu samostatne. Záverečná správa bude vypracovaná ako jeden súbor rozdelený na prílohy/časti riešených environmentálnych záťaží.

Z praktického hľadiska sa budú v rámci riešenia projektu realizovať rôzne druhy terénnych geologických geologicko-technických prác. Dôležitou súčasťou realizácie prieskumu na konkrétnych lokalitách je vyriešenie stretov záujmov,  komunikácia s držiteľmi/pôvodcami environmentálnych záťaží, príp. inými relevantnými subjektmi (napr. OÚŽP, samospráva, zainteresované fyzické osoby).

Základ prác je založený na realizácii reprezentatívneho množstva technických a terénnych prác, analýzy odobratých vzoriek pevných materiálov a podzemnej/povrchovej vody, merania pôdneho vzduchu, ako aj na finálnom vyhodnotení získaných výsledkov prostredníctvom záverečnej správy.

Technické a terénne práce:

  • Realizácia geofyzikálnych prác – rekognoskácia terénu a upresnenie priestorovej stavby horninového prostredia skúmanej lokality;
    • Diaľkový prieskum zeme– 3D Modelovanie ako podklad k návrhu optimálnych sanačných metód;
  • Realizácia monitorovacích vrtov za účelom spresnenia geologickej stavby lokality, rozsahu znečistenia horninového prostredia a podzemných vôd;
  • Realizácia plynometrických sond za účelom odberu vzoriek pôdneho vzduchu;
  • Realizácia hydrodynamických skúšok s cieľom stanovenia hydraulických parametrov horninového prostredia;
  • Realizácia hydrometrických meraní;
  • Realizácia atmogeochemických meraní a meraní (monitorovaní) skládkových plynov;
  • Geologické práce – dokumentácia a vyhodnocovanie technických prác;
  • Terénne merania a odber vzoriek horninového prostredia v pásme prevzdušnenia a pásme nasýtenia, odber vzoriek podzemných a povrchových vôd (v rámci etapy realizácie vrtov), odber vzoriek dnových sedimentov, odber vzoriek na stanovenie triedy odpadu, odbery kalu;
  • Mikrobiologické stanovenie spurulujúcich a degradujúcich mikroorganizmov v podzemnej vode a zemine/odpadu;
  • Terénne merania a odber vzoriek podzemných vôd z existujúcich zabudovaných vrtov a domových studní v okolí a odbery vzoriek povrchových vôd.

Geologické, laboratórne a interpretačné práce:

  • Rešeršné práce, vypracovanie projektu geologickej úlohy;
  • Chemická analýza odobratých vzoriek podzemných a povrchových vôd a priesakovej kvapaliny;
  • Chemická analýza riečnych/dnových sedimentov;
  • Chemická analýza pôdneho vzduchu;
  • Chemická a zrnitostná analýza odobratých vzoriek horninového prostredia;
  • Sled a riadenie geologických prác;
  • Vypracovanie a zhodnotenie výsledkov vo forme záverečnej správy;
  • V prípade zistenia závažného znečistenia vypracovanie analýzy rizika znečisteného územia a vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti sanácie, ktorá bude obsahovať variantné riešenia pre sanáciu environmentálnej záťaže, definovanie obmedzení a neistôt a ekonomické zhodnotenie navrhovaných riešení.

Záverečná správa bude obsahovať všetky náležitosti podľa zákona č. 569/2007 Z. z. o geologických prácach (geologický zákon) v znení neskorších predpisov a podľa vyhlášky č. 51/2008 Z. z., ktorou sa vykonáva geologický zákon v znení neskorších predpisov ako aj smernice MŽP SR č. 1/2015 – 7 a bude predložená na schválenie Komisii pre posudzovanie a schvaľovanie záverečných správ  s analýzou rizika znečisteného územia vymenovanej MŽP SR. Doba riešenia geologickej úlohy je naplánovaná na 35 mesiacov.

Zodpovedným riešiteľom geologickej úlohy je Ing. Slavka Grexová, PhD.
V prípade potreby ďalších informácií o projekte môžete kontaktovať pracovníkov ŠGÚDŠ Košice a Spišská Nová Ves:

Ing. Slavka Grexová, PhD.
zodpovedný riešiteľ geologickej úlohy

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra
Regionálne centrum Košice
Jesenského 8
040 01 Košice
Tel: 055/2213378
E-mail: slavka.grexova@geology.sk

Ing. Zuzana Danková, PhD.
riešiteľka  environmentálnej záťaže SK (003) / Giraltovce – skládka TKO; ISEZ: SK/EZ/SK/866

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra
Regionálne centrum Košice
Jesenského 8
040 01 Košice
Tel: 055/2213352
E-mail: zuzana.dankova@geology.sk

Ing. Ľubomír Stašík
riešiteľ  environmentálnej záťaže SL(009) / Stará Ľubovňa – Skládka Skalka; ISEZ: SK/EZ/SL/890

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra
Regionálne centrum Spišská Nová Ves
Markušovská cesta 1
040 01 Spišská Nová Ves
Tel: 053/4190174
E-mail: lubomir.stasik@geology.sk

Ing. Renata Pijaková
riešiteľka  environmentálnej záťaže NO (004) / Zubrohlava – kalové pole – ZŤS Námestovo; SK/EZ/NO/541

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra
Regionálne centrum Spišská Nová Ves
Markušovská cesta 1
040 01 Spišská Nová Ves
Tel: 053/4190174
E-mail: renata.pijakova@geology.sk