Geologické mapy spolu s textovými vysvetlivkami predstavujú po obsahovej aj odbornej stránke rozsiahle diela monografického charakteru, ktoré sú určené odbornej i laickej verejnosti. Predstavujú jednu zo základných podkladových vrstiev, ktoré sa využívajú pri analýzach a aplikáciách v odvetví životného prostredia. Tvorba geologickej mapy určitého regiónu je viacročný proces a pokrytie oblastí Slovenskej republiky geologickými mapovými dielami trvá viacero desaťročí. To prirodzene viedlo k tomu, že niektoré interpretácie geologickej stavby prešli za desaťročia istým vývojom, spolu so zmenou širších koncepcií geologickej stavby Západných Karpát. Nové koncepcie boli podporované aj zmenou výskumných metodík, ktoré viedli k presnejšiemu určeniu vekového a tektonického zaraďovania horninových súborov. Tento proces stále prebieha a preto sa mapové diela stále spresňujú a inovujú.
Geologická mapa predstavuje dvojrozmerný obraz geologickej stavby územia, ale skúsený geológ vie z nej vyčítať aj tretí – hĺbkový rozmer, ako aj detailne definovať štvrtý rozmer – teda časový vývoj geologickej stavby.
Od roku 2005, kedy bola verejnosti predstavená Digitálna geologická mapa SR M 1:50 000 s jednotnou legendou. Je založená na spojení regionálnych mapových diel. Jej obsah je pravidelne aktualizovaný po ukončení nových regionálnych máp. Pri mapových dielach (napr. Geologická mapa Spišsko-gemerského rudohoria M 1:50 000, ktoré sú založené na odlišnej koncepcii ako prevažná väčšina geologických máp, sme zvolili prístup osobitného zobrazenia v rámci mapového servera. Odborne orientovaný užívateľ si tak môže vybrať medzi rôznymi prístupmi v tvorbe geologickej mapy.