SEGH

Vznikla mapa rizikových obcí. Žijete na bezpečnom mieste?

Infarkty, zhubné nádory, rakovina, novodobé civilizačné choroby, ktoré vzbudzujú strach i rešpekt. Na ich vzniku má svoj podiel aj geologické prostredie – pôdy, podzemné vody. Štátny geologický ústav Dionýza Štúra v Bratislave (ŠGÚDŠ) na základe dlhodobých  geologických pozorovaní vypracoval mapy najviac ohrozených slovenských obcí, kde sa tieto ochorenia najčastejšie vyskytujú. V rámci východného Slovenska je na tom najhoršie oblasť Spišsko-gemerského rudohoria s vysoko kontaminovaným geologickým prostredím.

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Výskum geológov zameraný na environmentálne a zdravotné indikátory SR prebiehal v rokoch 2008-2010.

Odborníci hľadali vzťahy medzi geologickým prostredím a ľudským zdravím pre všetkých 2 900 obcí Slovenska. Hodnotili environmentálne indikátory – pôdy, podzemné vody a sledovali ich vzťah so zdravotným stavom obyvateľstva.

Zdravotné a environmentálne mapy

Spracované hodnoty indikátorov pre každú obec sú zverejnené na  internetovej stránke ŠGÚDŠ (www.geology.sk). Pre bežných ľudí sú zaujímavé najmä údaje zdravotného indikátora, kde si môžu pozrieť úroveň onkologických a kardiovaskulárnych ochorení, ako aj priemernú dĺžku života v ich obci.

Celkovo je uverejnených 30 najdôležitejších indikátorov zo spracovaných 100 zdravotných indikátorov .

„Problematickejšie sa ľuďom bude orientovať v environmentálnych indikátoroch. Úroveň životného prostredia  v kontaminovaných oblastiach významne  ovplyvňuje zdravotný  stav obyvateľstva. Svoj podiel má však hlavne životný štýl  – spôsob života a práce,  úroveň zdravotnej starostlivosti a genetické faktory,“ upresnil docent Stanislav Rapant, odborník v oblasti geológie zo ŠGÚDŠ.

Rizikový juh Slovenska

Zaujímalo nás, ako je to so zdravotným stavom obyvateľov východného Slovenska v súvislosti s geologickým prostredím.

„Oveľa priaznivejší stav z geologického hľadiska je na severe východného Slovenska, ako v jeho južnej časti. Tu sú viac zastúpené pre ľudské zdravie nepriaznivejšie geologické komplexy, hlavne paleozoikum a vulkanity. Táto skutočnosť sa podstatnou mierou podieľa na zhoršenom zdravotnom stave obyvateľstva,“ uviedol.

Ako zdôraznil, situáciu komplikuje aj po stáročia trvajúca banská činnosť v oblasti Spišsko-gemerského rudohoria. Tá sa podpísala pod vysokú kontamináciu pôd a podzemných vôd. Preto v južných okresoch sa nájdu obce s nepriaznivým zdravotným stavom obyvateľstva.

Riešením je projekt LIFE+

Rapanta sme sa opýtali, ako sa dá situácia riešiť, resp. či je možné znížiť vplyv nepriaznivého geologického prostredia na zdravie ľudí Slovenska. Vyriešiť by to mal plánovaný projekt ŠGÚDŠ s finančnou pomocou EÚ, v rámci programu LIFE+.

Odborníci vypracujú návrh opatrení na zmiernenie negatívneho vplyvu prostredia na zdravie ľudí. Budú tu spracované všetky poznatky o zdravotnom účinku chemických prvkov na ľudský organizmus a ako im predchádzať.

Napr. zvýšený výskyt potenciálne toxických  prvkov v pôdach, podzemných vodách. Príčinou sú nadlimitné obsahy rizikových prvkov v pôdach zo záhrad pri rodinných domoch. Tie majú za účinok zvýšený výskyt onkologických ochorení. V takomto prípade by opatrením bolo nepestovanie a nekonzumovanie miestne pestovanej zeleniny.

Ďalšou, typicky geologickou príčinou, je napríklad nedostatok vápnika a horčíka v geologickom prostredí. Účinkom je zvýšený výskyt kardiovaskulárnych ochorení a opatrením by bolo zabezpečenie doplnkových obsahov vápnika a horčíka  pre ľudí, hlavne v pitnej vode.

„Až detailná analýza nám umožní definitívne sa vyjadriť k problematike vplyvu geologického prostredia na zdravie obyvateľov Slovenska.

Dôležitým je však poznanie problému, ktoré je predpokladom jeho vyriešenia. Určite netreba „vysťahovať“ obyvateľstvo z nepriaznivých oblastí.

Len ho treba o mnohých nepriaznivých vplyvoch informovať a naučiť ho ich minimalizovať. Toto je cieľ nášho výskumu,“ dodal  odborník.

 

Výsledky

Košice aj Vysoké Tatry dopadli dobre

Výskum geológov priniesol okrem máp najviac ohrozených obcí aj mapy najmenej rizikových miest na Slovensku. Ide o mapy úmrtnosti napr. na mozgové porážky a infarkty, zhubné nádory dýchacej sústavy, choroby obehovej sústavy, žliaz s vnútorným vylučovaním, mapy úmrtnosti na zhubné nádory tráviacej sústavy či úmrtnosti na rakovinu.

Taktiež sú k dispozícii mapy environmentálnych indikátorov, kde si môžu občania pozrieť napr. výskyt dusičnanov v podzemných vodách, obsahy arzénu v pôdach a pod.

„Zámerne menovite neuvádzame obce s najhorším zdravotným stavom resp. s najnepriaznivejším geologickým prostredím. Vyvolávalo by to len zbytočné obavy. Nedokážeme zatiaľ sumárne, indexovo vyjadriť zdravotný stav populácie. V niektorých obciach je zvýšený výskyt onkologických ochorení, v iných zasa kardiovaskulárnych ochorení a v ďalších zasa napr. na ochorení na cukrovku. Na východnom Slovensku ide  hlavne o niektoré obce v okresoch Spišská Nová Ves, Gelnica a Rožňava. Priaznivý zdravotný stav bol napr. zdokumentovaný v najväčšom meste v Košiciach, ďalej v meste  Vysoké Tatry  a vo väčšine obcí okresu Svidník a Bardejov,“ dodal S. Rapant.

 

Článok uverejnený http://spisskanovaves.korzar.sme.sk/c/6357352/vznikla-mapa-rizikovych-obci-zijete-na-bezpecnom-mieste.html

Náhodná fotografia

28 iseg-aveiro-poster-diskusia
 

Aktuality