Festival vedy Európska noc výskumníkov je najväčšia celoeurópska iniciatíva zameraná na popularizáciu výskumu a inovácií. Na Slovensku sa koná každoročne už od roku 2007 v posledný septembrový piatok. V tento deň podujatie prebieha súbežne až v 25 krajinách. Každoročne sa na ňom zúčastňuje viac ako 1,5 milióna návštevníkov a viac ako 25 tisíc výskumníkov a výskumníčok. Cieľom podujatia je priblížiť širokej verejnosti prácu vedcov, dosiahnuté výstupy a možnosti ich reálneho uplatnenia v každodennom živote. Zároveň je to snaha umožniť lepšie pochopiť vplyv a dosah práce výskumníkov a inovátorov na životy mnohých ľudí. Osobitným cieľom je podpora mladých ľudí pri rozhodovaní sa pre vedeckú kariéru.
Európska noc výskumníkov 2023 bola primárne zameraná na dve témy:
VODA – šetrenie, ochrana, čistenie, predchádzanie míňaniu zdrojov a pod.
UMELÁ INTELIGENCIA a jej úloha pri napredovaní ľudstva a riešení problémov, ktorým musí svet čoraz viac čeliť, so zreteľom aj na možné riziká.
Festival sa každoročne uskutočňuje v piatich slovenských mestách, a to v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline a Poprade.
Tento rok sa na festivale vedy Európska noc výskumníkov po prvý raz zúčastnil aj Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. V Bratislave náš ústav zastupovali kolegovia z oddelenia hydrogeológie a geotermálnej energie Mgr. Natália Bahnová a Mgr. Rudolf Dugovič, z oddelenia geochémie životného prostredia Mgr. Daniel Dénes a z oddelenia geológie starších útvarov Mgr. Ondrej Pelech, PhD., a RNDr. František Teťák, PhD. K téme Ako nájsť a chrániť kvalitnú podzemnú vodu si pripravili množstvo praktických ukážok. Počas celého dňa vysvetľovali návštevníkom zaujímavosti z oblasti vyhľadávania a ochrany podzemnej vody. Pracovníci oddelenia vydavateľstva a propagácie RNDr. Ladislav Martinský, Mgr. Rudolf Szatlmayer a Mgr. Ľubomír Šebesta zabezpečili pre odborníkov technické zázemie.
Európskej noci výskumníkov sa tohto roku po prvý krát zúčastnilo aj pracovisko regionálneho centra v Košiciach, ktoré reprezentovali pracovníci: Ing. Alexandra Bekényiová, PhD., RNDr. Erika Fedorová, PhD., RNDr. Pavel Bačo, Mgr. Zuzana Kollová a Ing. Zuzana Danková, PhD.
Vo vedeckom stánku boli popularizačnou formou prezentované možnosti použitia prírodných geologických materiálov – nerastných surovín na čistenie/úpravu podzemných a povrchových vôd znečistených anorganickými a organickými látkami. Verejnosť si mohla otestovať rôzne prírodné materiály na filtráciu znečistenej vody, odmerať pH, oxidačno redukčný potenciál a vodivosť rôznych (zdravších aj menej zdravých) nápojov.
Okrem toho mohli nazrieť do sveta nerastov potrebných pre výrobu smartfónov a elektromobilov, a to aj priamo pod mikroskopom.
Na mieste prebiehali bohaté diskusie na témy možnosti využitia nerastných surovín pre oblasť ochrany a tvorby životného prostredia, ale aj využitia domácich zdrojových surovín významných pre udržateľný rozvoj nízkoemisnej energetiky, elektromobility, či digitalizácie.
Celý kolektív pracovníkov ŠGÚDŠ sa tešil z obrovského záujmu verejnosti o našu činnosť.