Deň Zeme si celý svet pripomína už od roku 1970. Vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Iniciátorom bol environmentálny aktivista Gaylord Nelson, senátor Spojených štátov z Wisconsinu. Cieľom Dňa Zeme je pripomenúť si našu závislosť od cenných darov poskytovaných našou planétou. Je potrebné si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné. Preto je nutné venovať sa otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť poklady Zeme pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi.
Štátny geologický ústav Dionýza Štúra riešením svojich projektov výraznou mierou prispieva k ochrane životného prostredia. Sú zamerané hlavne na ochranu neživej zložky, ktorú predstavujú pôda, horniny, podzemná voda a všetky s nimi súvisiace procesy.
V súvislosti s oslavami dnešného Dňa Zeme spomedzi všetkých projektov riešených v ŠGÚDŠ spomenieme dva vybrané projekty, ktoré sa veľkou mierou zaoberajú ochranou životného prostredia:
- Monitorovanie environmentálnych záťaží na vybraných lokalitách Slovenskej republiky
Environmentálne záťaže predstavujú na Slovensku celospoločenský problém. Ide o široké spektrum území kontaminovaných priemyselnou, vojenskou, banskou, dopravnou a poľnohospodár-skou činnosťou, ale aj nesprávnym nakladaním s odpadom. Od roku 2012 Štátny geologický ústav Dionýza Štúra vykonáva monitorovanie environmentálnych záťaží, a to v súčasnosti na viac ako 300 lokalitách. Riešenie monitorovania environmentálnych záťaží v praxi charakterizuje celý rad činností, medzi ktorými dominujú zostavovanie koncepčných modelov, vybudovanie a udržiavanie monitorovacej siete, návrh programov monitorovania a realizácia monitorovacích prác (odbery vzoriek, terénne merania a laboratórne práce). Výsledky monitorovania prispievajú k plneniu povinností a opatrení vyplývajúcich z domácej legislatívy aj legislatívy EÚ s cieľom znížiť riziko pochádzajúce z kontaminovanej vody, pôdy a horninového prostredia pre životné prostredie a zdravie ľudí.
- Hydrogeologický prieskum deficitných oblastí Slovenskej republiky
Voda je limitujúcim faktorom rozvoja života – môžeme to vnímať v každej mierke, od vyschnutých kvetov vo váze až po vyprahnuté pustatiny v okolí niekdajších kolísok civilizácií. Nerovnomerné rozdelenie vodných zdrojov pociťujeme aj v našej krajine. Najzasiahnutejšou oblasťou je juh stredného Slovenska. Na území Rimavskej kotliny a v jej okolí preto Štátny geologický ústav Dionýza Štúra vykonáva hydrogeologický prieskum zameraný na vyhľadávanie zdrojov podzemnej vody vrtmi. Kvalita vodných zdrojov sa overuje podrobnými chemickými analýzami a genéza podzemných vôd sa kvôli zodpovednému zabezpečeniu ich ochrany skúma analýzami izotopového zloženia. Na vybraných vrtoch potom prebieha viacročný monitoring kvality vôd.